Kitaplar

 

Ana Sayfa
Özgeçmiş
Cinsel Eğitim
İletişim
Çalışma Takvimi
Kitaplar
Galeri
Basın Yayın
Haberleşme

 

 

     Sanıyorum 1988 yılıydı, Serra Cider adında bir bayanın, adı psikolojimizin önemli isimlerinin kitaplarında ve çalışmalarında oldukça geniş  yer tutan ve kaynak  olarak kullanılan, ancak çevirisi bulunmayan Dr. Thomas Gordon'un "Etkili Anababa Eğitimi" kitabını çok nahif bir dille Türkçeye kazandırmış olduğunu keşfettim. Benim hem meslek, hem de özel yaşamımı derinden etkileyen bu kitapla  buluşmamı sağlayan Sn. Cider'i tanımayı ve teşekkür etmeyi çok isterdim.

1991 ya da 92 yılında o zaman içinde bulunduğum Yöret Vakfı'nın  başkanı sevgili Nüket Atalay'a bu kitaptan söz ettiğimde aynı kişinin öğretmenler için de "Etkili Öğretmenlik Eğitimi" kitabının olduğunu, vakıf olarak bu kitabın çevirisini yaptırdıklarını ancak dili üzerinde çalışılması ve yayına hazırlanması gerektiğini öğrendim. Heyecanlı bir gönüllü olarak bu işi üstlendim. Ancak başka birinin çalışmasını düzeltirken daha çok bozma riski de olacağını düşündüğümden ingilizce öğretmeni arkadaşım Emel Aksay'ı "gönüllü görev"e davet ettim. Ve kitap yeni baştan çevrildi. Yöret Vakfı da basımını Ya-Pa Yayınevi'ne yaptırdı.

Benim için bu yeterli değildi. Gordon'un bu öğretisini (Yazılı bir teorisi olmadığı için öğreti denmesinin yanlış olduğu söylenebilir ama, dikkatli okurlar yazılı olmayan  teorisinin varlığını çok açık bir şekilde görebilirler.)Türkiye'de  anababaların da öğrenmesini, hem kendi anababalıkları hem de yetiştirecekleri çocuklar için çok istiyordum. Aksay hayır demedi ve "Etkili Anababa Eğitimi"ni çevirdi. Editörlüğünü yaparak yayına hazırladım. Hem sevgili  hem sayın Doğan Cüleloğlu beni Sistem Yayıncılık' la tanıştırdı. Önce E.A.E basıldı. Ardından E.Ö.E ve diğerleri....

Etkililik Eğitimi Dizisi'nin özellikle E.A.E ve E.Ö.E nin büyük bir boşluğu doldurduğunu baskı sayılarından, görüşmelerimden ve çeşitli illerden aldığım telefonlardan  anlıyorum.

Cinsel Eğitim Dizisini de en çok satın alınanlar arasından seçtim. İçeriği, dili,  çevirisi ile çok sevildi ve işe yarar bir dizi oldu.

Her iki dizinin kitapları da seminerlerimin daha kalıcı olmasını sağlayan "baş ucu" kitapları oldular...

 

            Etkililik Eğitimi Dizisi:  

             Çeviri : Emel Aksay         Sistem Yayıncılık

 

            Cinsel Eğitim Dizisi

            Çeviri: Emel Aksay           Sistem Yayıncılık

 

Ana Sayfa | Özgeçmiş | Cinsel Eğitim | İletişim | Çalışma Takvimi | Kitaplar | Galeri | Basın Yayın | Haberleşme